30 sekúnd teórie na úvod
Nebojte sa, nebudeme vás vracať na hodiny fyziky. Ide nám o praxi, nie o teóriu. V záujme pohodlnosti a jednoduchosti pochopenia však nižšie pridávame základné pojmy:
Ampérhodina (Ah) = jednotka elektrického náboja, 1 A = 1000 mAh
Volt (V) = jednotka napätia
W (Watt) = jednotka výkonu/príkonu
Wh (Wh) = jednotka kapacity/výkonu za hodinu
To je všetko, sme z toho vonku, ideme na to. Ako to teda zistíme? Jednoduché.
Spravidla sa stretnete s dvoma typmi informácií
Způsob první - Ah, mAh, V
Pri mnohých zariadeniach sa kapacita často uvádza napríklad v mAh alebo Ah:
batéria telefónu 2500 mAh
kapacita powerbanky 10 000 mAh
Kapacita batérie AKU 5 Ah
Dávajte si však pozor. Samotný údaj mAh alebo Ah nič neznamená a nikdy by sa nemal uvádzať samostatne. Na určenie skutočnej spotreby energie zariadenia alebo kapacity batérie (Wh) by sa hodnota Ah mala vždy uvádzať spolu s napätím, t. j. voltmi (V).
Druhý spôsob - W, Wh
Pri iných zariadeniach sa zobrazujú watty (výkon/príkon) alebo watthodiny (kapacita/spotreba):
- Batéria elektrického bicykla 630 Wh
- Autochladnička 60 W
- Prenosný počítač 80 W
Tu sa nemusíte ničoho obávať. Watthodiny vyjadrujú spotrebu za 1 hodinu. Ak teda necháte 60 W chladničku zapojenú 1 hodinu, spotrebuje 60 Wh kapacity. Ak by ste chceli batériu v elektrobicykli nabiť na 100 %, potrebovali by ste stanicu s kapacitou 630 Wh.
Ako teda zistím, koľkokrát zariadenie nabije moju elektrickú stanicu?
Keď poznáte hodnotu vo wattoch alebo watthodinách, jednoducho vydeľte túto hodnotu kapacitou stanice.
Na čo si treba ďalej dať pozor
Maximálna príkon zariadenia
V prípade nabíjacích staníc Jackery (ale to platí pre všetky) si musíte dávať pozor na maximálny príkon, najmä v prípade väčších a náročnejších zariadení. Každá stanica má limit, koľko ťažkých/výkonných zariadení môže nabíjať alebo napájať. Ak teda chcete do batériovej stanice zapojiť napríklad elektrický varič s výkonom 800 W, musíte si vybrať stanicu, ktorá má aspoň takýto výkon a dokáže toto zariadenie "utiahnuť".
Čerpadlá, motory, kompresory alebo chladiace zariadenia
Zvláštna kapitola je potom venovaná zariadeniam, ktoré pracujú na báze kompresora alebo motora. Patria medzi ne chladiče piva, vodné čerpadlá a iné zariadenia. Zapojenie týchto zariadení do nabíjacích staníc je v poriadku, ale opäť je potrebné dodržať limit maximálneho príkonu, aby sa stanica nepreťažila.
Napríklad 200-wattový výčap alebo čerpadlo za normálnych podmienok spotrebuje takmer nulový výkon, ale keď sa začne chladiť, dôjde k rýchlemu a náhlemu nárastu výkonu, a to až trojnásobnému. Teoreticky by teda stanica s výkonom 500 W mohla poháňať zariadenie s výkonom 200 W. Ak sa však zariadenie zapne (a to môže mať výkon až 600 W), zariadenie by prekročilo limit. Preto by sa vždy malo brať do úvahy, že tieto zariadenia môžu mať krátkodobo oveľa vyššie špičkové zaťaženie, ako sa uvádza.
Kompresorová chladnička vs. bežná chladnička
Táto časť okrajovo súvisí s vyššie uvedeným bodom a zaoberáme sa ňou naozaj často. Napríklad uvádzame, že chladnička Explorer 500 vydrží v prevádzke 50-wattovú chladničku približne 10 hodín, ale kompresorová chladnička s podobným výkonom 30 až 40 hodín.
Bežná chladnička
Z rovnakého dôvodu, ako je uvedené vyššie. Bežné (lacnejšie) chladničky s príkonom 50 W nemajú kompresor, ak ich zapojíte do zásuvky, odoberajú 50 W nepretržite, takže ich spotreba je 50 Wh za hodinu. To stačí z 500 Wh stanice na približne 9-10 hodín prevádzky.
Kompresorová chladnička
Naopak, kompresorové chladničky fungujú podobne ako vyššie uvedené chladenie. Ich spotreba je väčšinu času takmer nulová a energiu odoberajú len v krátkych intervaloch, keď ju potrebujú. Sú preto oveľa úspornejšie, a preto aj vhodnejšie pre stanicu. Ich skutočnú spotrebu je trochu zložité vyčísliť, pretože závisí od nastavenia alebo teploty okolia, ale priemernú spotrebu (okolo 15 Wh/h) zvyčajne uvádza výrobca chladničiek priamo na výrobku. Z týchto hodnôt vychádzame aj pri našich výpočtoch.
Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vášho zariadenia, neváhajte nás kontaktovať.
Jackery.cz